Preču katalogs
Akcijas
Jaunumi
Noma
Serviss
Ražošana
Lietotas iekārtas
Noliktavas izpārdošana
Projektētājiem
Biežāk uzdotie jautājumiBiežāk uzdotie jautājumi

1. Kā izvēlēties ģeneratoru? 

2. Kur es varu iegādāties oriģinālās ģeneratoru rezerves detaļas?

3. Kad man vajadzētu pārbaudīt savu ģeneratoru?

4. Ja nu es lietoju savu ģeneratoru pie zemas slodzes?

5. Kas ir RPM?

6. Kas notiks, ja ģenerators tiks pārslogots?

7. Vai mans ģenerators ir skaļš?

8. Kā es varu aprēķināt man nepieciešamā ģeneratora jaudu?

9. Kas ir ģeneratora standarta vienības?

10. Kā, lai izvēlās vietu, kur uzstādīt ģeneratoru?

11. Cik ilgi mans ģenerators darbosies ar pilnu bāku?

12. Ko man darīt, ja es neizmantošu ģeneratoru ilgāku laika posmu?

1. Kā izvēlēties ģeneratoru? 

Elektroģeneratori
Ģeneratoru galvenā priekšrocība – salīdzinot ar UPS, spēja neierobežoti ilgāku laiku nodrošināt pastāvīgu jaudu. Galvenais darbību reglamentējošais faktors - neaizmirst savlaicīgi papildināt ģeneratora dzinēja degvielas tvertni. Ja ir vēlēšanās nodrošināt lielu daļu mājas parērētājus ar garantētu elektroapgādi, salīdzinājumā ar UPS, par saprātīgu summu pieejamā ģeneratoru jauda būs ievērojami lielāka.

Atkarībā no izmantojamās degvielas veida strāvas ieguvei, ir pieejami benzīna, dīzeļa vai gāzes ģeneratori.

Benzīna ģeneratori ir salīdzinoši lētāki par līdzīgas jaudas dīzeļģeneratoriem, taču tiem ir lielāks degvielas patēriņš. Rezultātā orientējošās elektroenerģijas 1kWh izmaksas būs aptuveni 1,5-2 reizes lielākas nekā dīzeļģeneratoram, proti, EUR 0,53-0,64, neskaitot apkopes izmaksas

Dīzeļģeneratoram ir aptuveni uz pusi mazāks degvielas patēriņš pie tās pašas jaudas nekā benzīna ģeneratoram, taču tie ir dārgāki. Dīzeļa tehnisko stāvokli īpaši negatīvi ietekmē darbināšana tukšgaitā, bez noslodzes. Orientējošas 1kWh pašražotās elektroenerģijas izmaksas būs aptuveni EUR 0,35-0,43.
 
   
Gāzes dzinēju ģeneratoru ar jaudu līdz 9kW cena ir samērojama ar līdzīgas jaudas dīzeļģeneratoru cenām. Darbībā tie ir klusāki par benzīna un dīzeļģeneratoriem. Šis ģeneratora tips būtu ekonomiski izdevīgs mājsaimniecībām, kurās apkurei tiek izmantota dabas gāze, jo tā barošanai nepieciešams pieslēgums pie dabasgāzes vada. Jārēķinās ar to, ka gāzes ģeneratora pieslēgšanai nepieciešams izstrādāt pieslēgumam projektu, kas var izmaksāt aptuveni EUR 1,5 tūkst. Darbināšanai var arī izmantot sašķidrināto gāzi, taču tas būs ekonomiski krietni neizdevīgāk. Orientējošas 1kWh pašražotās elektroenerģijas izmaksas gāzes ģeneratoriem ir aptuveni EUR 0,17-0,21.
Gāzes ģeneratoru kalpošanas resurss - vidēji 4–10 tūkst. darba stundas - ievērojami pārsniedz ar benzīna darbināmu ģeneratoru resursu.

Kā aprēķināt nepieciešamo ģeneratoru jaudu
Ja sasummēsim mājās visbiežāk lietojamo elektroierīču jaudu (W), kāda norādīta uz to korpusa, mēs iegūsim ikdienā lietojamo patērētāju kopējo jaudu.

Patieso jaudu, kāda būs jānodrošina izvēlētajam ģeneratoram ietekmēs tas, cik no mājas elektroierīcēm gribēsiet darbināt vienlaicīgi.

Vispārīgā gadījumā tās varētu būt apkures sistēmas vadības bloks, un cirkulācijas sūknis, ūdens apgādes vai kanalizācijas sūkņi, arī daļas telpu apgaismojums, kā arī ledusskapis, veļasmašīnas, tējkanna, gludeklis, elektriskais boileris, TV, audio iekārta, datortehnika u.tml. Veicot jaudas aprēķinus jāņem vērā, ka tām ierīcēm, kuras darbina elektrodzinējs, uz korpusa plāksnītes norādītā jauda ir jākoriģē dēļ tā, ka elektrodzinējiem, uzsākot darbību, īslaicīgi nepieciešama palaišanas strāva, kas ir lielāka nekā tā norādītā jauda.
Piemēram, ja ūdens sūkņa korpusa norādītā jauda ir 1kW, tad elektromotora palaišanas brīdī īslaicīgi būs nepieciešama 4-5kW jauda. Līdzīgi būs ar ledusskapi – ja tā dzinēja jauda ir aptuveni 100-200W, tad palaišanas brīdī būs nepieciešama līdz pat 1kW jauda. Elektroierīcēm bez elektromotora šāda jaudas aprēķina korekcija nav jāņem vērā.

Par jaudas izvēli vajadzētu konsultēties ar speciālistu. Rezultātā neliela, līdz 100m2 platības mājokļa energoapgādei parasti lietderīgi iegādāties ģeneratoru ar jaudu, ne mazāku, kā 3kW, ja uzstādīts dziļurbuma ūdens sūknis vai hidrofors - vismaz 4kW.


Ja izvēlētā ģeneratora jauda būs par mazu, tas nespēs izturēt, piemēram, ūdens sūkņa palaišanas strāvu. 
Ja vienlaicīgi darbināmo patērētāju jauda pārsniegs ģeneratora jaudu, var noslāpt tā dzinējs dēļ nespējas pagriezt pārmērīgi noslogota ģeneratora rotoru. Iespējama arī ģeneratora elektriskās daļas pārslodze, kā rezultātā labākajā gadījumā nostrādās pārslodzes automātika, bet sliktākajā radīsies bojājums ģeneratora elektriskajā daļā. 

Jāatceras, ka jaudīgu (salīdzinājumā ar konkrētā ģeneratora jaudu) patērētāju ieslēgšanas un izslēgšanas brīdī tīklā ieslēgtie pārējie patērētāji īslaicīgi izjutīs sprieguma svārstības. Taču jo lielāka būs ģeneratora jaudas rezerve, jo mazāk šis svārstības izjutīs tās mājas elektroierīces, kuras ir jūtīgas pret sprieguma izmaiņām. Piemēram, ģenerators ar 20kW jaudu praktiski nesajutīs 1-2kW jaudas patērētāja periodisku ieslēgšanos/izslēgšanos un nereaģēs ar īslaicīgām sprieguma svārstībām. Bet, ja ģeneratora jauda būs 3kW un tam pieslēdzas/izslēdzas 1kW jaudas patērētājs, tad sprieguma svārstības uz īsu brīdi būs pamanāmas, piemēram, uz brīdi satumstot apgaismes spuldzītēm.

Tāpēc izvēloties iegādājamā ģeneratora jaudu, ieteicams aprēķinātajam jaudas lielumam pieskaitiet vēl 30-50% jaudas rezervi.
 
 
Ģeneratora izvēles nianses
Pērkot jebkura tipa ģeneratoru, pirmām kārtām ir jāpievērš uzmanība tā faktiskajai jaudai, kāda norādīta ierīces tehniskajos parametros. Visbiežāk no Ķīnas ievestie ģeneratori mēdz būt ar maldinošām, it kā jaudu apzīmējošām uzlīmēm, kuras vēstī, piemēram, „Power 6000W”, bet faktiski „pēc papīriem” sanāk vien ap 3kW. Rezultātā - jaudas ziņā neatbilstošs pirkums par it kā lētu cenu.

Jāatceras, ka lielais cenu diapazons (1,5-2 reizes) uz diviem jaudas ziņa līdzīgiem ģeneratoriem netieši raksturo to faktisko darba resursu. Resursa noteicošais faktors ir dzinēja un elektriskās daļas ierīču kvalitāte. Lēta ģeneratora iekšdedzes dzinēja resurss var būt tikai nieka 50 darba stundas. Faktiski tāds ģenerators pēc vairākām avārijas energoapgādes nodrošināšanas reizēm būs nolietojies, nāksies mainīt savu laiku nokalpojušo dzinēju, jo ne visiem dzinējiem atsevišķas rezerves daļas remontam vienmēr ir iespējams iegādāties. 

Saprast, kura ģeneratora dzinēja resurss ir lielāks, var palīdzēt pārdevējs konsultants. Pazīstamu lielražotāju, piemēram, „Brigs& Stratton”, „Honda” u.tml., iekšdedzes dzinēji pēc to resursa iedalās profesionālajos (aptuveni 2500 darba stundas) un amatieru (1000-1500 darba stundas). Bez tam, Latvijā izplatītu marku dzinējiem būs vieglāk sameklēt nepieciešamos filtrus un rezerves daļas. Būtisks faktors konkrēta ģeneratora izvēlei ir nodrošināta garantijas remonta un pēcgarantijas servisa pieejamība.

Apdzīvotas mājas gadījuma, kad ģenerators kalpo tikai avārijas energoapgādes nodrošināšanai, resursa ziņā būtu pietiekami ar pazīstamas firmas amatieru klases ģeneratoru. Savukārt jaunbūves autonomas energoapgādes nodrošināšanas gadījumā, celtniecības laikā, kad nav vēl ierīkots stacionārs elektropieslēgums, priekšroka būtu dodama profesionālas klases ģeneratoram.

Dažādu mēraparātu esamība uz noskatītā ģeneratora nav noteicošais izvēles faktors. Ja ģeneratora cena dēļ tiem ir krietni dārgāka, tad jāpārdomā par šo mēraparātu reālo lietderību praksē. Jo darbspējīgs ģenerators automātiski nodrošina instrukcijā norādītos strāvas parametrus. Pārnēsājamiem ģeneratoram uzstādīto mērinstrumentu rādījumu precizitāte nav augsta un rādījumi var būtiski atšķirties no faktiskā. Lai ģeneratora izejā nodrošinātu nepieciešamo strāvas frekvenci 50Hz, visi elektroģeneratoros izmantojamie dzinēji ir aprīkoti ar automātiskas darbības apgriezienu stabilizatoru.

1-fāzu vai 3-fāzu?
Kāda strāvas veida ģeneratoram dot priekšroku - 1-fāzu vai 3-fāzu? Tas atkarīgs no elektropieslēguma veida jūsu mājai. Privātmājam, lauku viensētām bieži mēdz būt 3-fāzu pieslēgums, kaut gan lielāka daļa patērētāju ir 1-fāzes, izņemot, piemēram, malkas zāģi, kādu lieljaudas darbgaldu u.tml.

Taču, ja vien mājā no šo 3-fāzu patērētāju darbināšanas īslaicīgi var atteikties, ieteicamāk būtu izvēlēties 1-fāzes ģeneratoru. Kuru, starp citu, var pieslēgt visām trim fāzēm pieslēgtiem 1-fāzes patērētājiem.

Šāds ieteikums tiek pamatots ar sekojošu piemēru: 3-fāzu 6kW ģeneratoram izejā uz katras fāzes ir 2kW jauda. Ja vienā no tām ieslēdz, piemēram, TV ar jaudu 100W, tad fāzes jauda ne tuvu nav noslogota; bet otrā fāzē ieslēgsim 2kW jaudas tējkannu, tādejādi pilnībā noslogojot šīs fāzes jaudu.
Tad, lūk, tajā brīdī, kad tiks ieslēgta 2kW jaudas tējkanna, pilnībā noslogotajā fāzē spriegums pazemināsies, bet parējās divās, pilnībā nenoslogotajās fāzes – palielināsies. Elektrotehnikā šo dabisko, ģeneratorā notiekošo procesu sauc par asimetriju. Un, ja šī asimetrija, kā mūsu piemērā, ir ļoti liela, (jo vienas fāzes noslodze ir tikai 100W, bet otras – 2kW), tad starp fāzēm sprieguma svārstības būs lielas – noslogotākajā spriegums var nokristies uz kādiem 200V, bet nenoslogotajās – palielināties līdz kādiem 250V. Rezultātā var tikt sabojātas pret sprieguma izmaiņām jūtīgas elektroierīces, tādas kā dators, TV, audio iekārta, u.c.).
Izvairīties no asimetrijas izraisītiem bojājumiem iespējams, pieslēdzot minētajiem patērētājiem spriegumu stabilizējošas iekārtas, piemēram, UPS.
Jāatzīmē, ka 1-fāzu ģeneratoriem sprieguma asimetrija nav iespējama un sprieguma svārstības ir ievērojami mazākas.

2. Kur es varu iegādāties oriģinālās ģeneratoru rezerves detaļas?

Visas Jums interesējošas ģeneratoru rezerves daļas ir iespējams pasūtīt pie mums, SIA „Energolukss”, Aizkraukles ielā 21, Rīgā.

3. Kad man vajadzētu pārbaudīt savu ģeneratoru?

Lūdzu respektējiet paredzēto apkopju sarakstu un ģeneratora lietošanas instrukcijā norādīto informāciju. Ir jāņem vērā, ka apkopju skaitu ietekmē vairāki faktori: ģeneratora izmantošanas biežums, ilgums un noslodze, eļļas un degvielas kvalitāte, apkārtējās vides temperatūra stāvoklis (temperatūra, putekļu daudzums). Ģeneratora palīgmateriālu nomaiņa (smērvielas, filtri, ķīļsiksnas, antifrīzs, iesmidzinātāji, u.c.) ir ģeneratora lietotāja pienākums. Ir ieteicams veikt šīs pārbaudes ik pēc 2 – 3 mēnešiem, savukārt 1 reizi gadā ir ieteicams nomainīt filtrus un smērvielas, pat ja ģenerators nav sasniedzis nominālo lietošanas stundu skaitu. Ir ieteicams katru nedēļu pārbaudīt ģeneratoru darbībā (10 – 15 min).

SIA „Energolukss” var nodrošināt kvalitatīvu, uzticamu un precīzu servisu, lai Jūsu ģenerators pildītu savas funkcijas bez nekādas aizķeršanās.

4. Ja nu es lietoju savu ģeneratoru pie zemas slodzes?

Noslogot ģeneratoru virs tam paredzētās jaudas ir tik pat nepareizi, cik noslogot ģeneratoru zem tam paredzētās jaudas, tādejādi ģeneratoram var rasties tehniskas problēmas un tā kalpošanas laiks var būtiski samazināties, jo īpaši, tas ir attiecināms uz lielas jaudas ģeneratoriem. Minimālais ģeneratora noslodzes procents nedrīkstētu būt mazāks par 30 %. Ja tas netiek ievērots var rasties sekojošas problēmas:

 • Var rasties šķidrumu un smērvielu noplūde;
 • Var rasties motora bojājumi;
 • Eļļas, īsā laika posmā, var zaudēt savu kvalitāti;
 • Var rasties balti dūmi.

5. Kas ir RPM?

RPM (revolutions per minute) ir ģeneratora motora apgriezieni minūtē. Parasti tie ir 1500 vai 3000 RPM (50 Hz) un 1800 vai 3600 RPM (60 Hz).

6. Kas notiks, ja ģenerators tiks pārslogots?

 • Ģeneratora dzinējs var pārkarst;
 • Paātrinās dzinēja nolietojums;
 • Var pārkarst maiņstrāvas ģeneratora tinumi;
 • Eļļa var zaudēt savu kvalitāti;
 • Var samazināties dzinēja kalpošanas laiks.

7. Vai mans ģenerators ir skaļš?

Izpūtējs un ventilatori rada troksni, tāpēc, atkarībā no ģeneratora atrašanās vietas, ir iespējams to aprīkot ar speciālu virsbūvi, kura apslāpē trokšņa līmeni.

8. Kā es varu aprēķināt man nepieciešamā ģeneratora jaudu?

Lai aprēķinātu Jums nepieciešamo ģeneratora jaudu, ir jāņem vērā dažādi faktori, piemēram, ekspluatācijas kategorija, darbināmo iekārtu specifika un apkārtējās vides apstākļi.

Jūs varat saņemt nepieciešamo palīdzību no SIA „Energolukss” pārstāvjiem.

9. Kas ir ģeneratora standarta vienības?

Ģeneratori var sastāvēt no dažādām sastāvdaļām, tas ir atkarīgs no ražotāja. Pamata sastāvdaļas ir:

 • Dzinējs;
 • Maiņstrāvas ģenerators;
 • Radiators;
 • Šasija, degvielas bāka;
 • Akumulators;
 • Vadības panelis.

10. Kā, lai izvēlās vietu, kur uzstādīt ģeneratoru?

Pareizās ģeneratora uzstādīšanas vietas izvēle ir ļoti svarīga, lai ģeneratoram nodrošinātu ilgu un nevainojamu darbības mūžu.

 • Vietas izvēle: ja ģenerators tiek uzstādīts iekštelpas, tad telpa ir jānodrošina ar ventilāciju un noplūdes gāzu izvadīšanas sistēmu. Ja ģenerators tiek uzstādīts ārā, tad tas ir jāaprīko ar virsbūvi un izturīgu pamata platformu.
 • Pamata platforma: pamatam ir jābūt līdzenam un gludam, lai novērstu ūdens uzkrāšanos. Ar platformas palīdzību ģeneratoru var novietot vēlamajā augstumā.
 • Ventilācija: karstums, kuru izdala maiņstrāvas ģenerators, dzinējs un radiators, ir nelabvēlīgs ģeneratora darbībai, tāpēc ir nepieciešams ģeneratorā starp dzinēju un radiatoru ievietot speciālu ventilatoru, tādejādi ir nepieciešams ģeneratoru uzstādīt labi ventilētā telpā.
 • Degvielas sistēma: ģenerators ir jānodrošina ar tīru un kvalitatīvu degvielu.
 • Izplūdes gāzu sistēma: nelabvēlīgo gāzu noplūde ir maksimāli jāsamazina un drošā veidā jānogādā atmosfērā.
 • Elektriskā sistēma: visiem elektriskajiem savienojumiem ir jāatbilst ģeneratora ražotāja noteiktajiem standartiem.

11. Cik ilgi mans ģenerators darbosies ar pilnu bāku?

Darbības laiks ir atkarīgs no ģeneratora noslodzes līmeņa. Vidējais ģeneratoru darbības laiks, ar pilnu bāku, ir 8 stundas (zem pilnas noslodzes).

12. Ko man darīt, ja es neizmantošu ģeneratoru ilgāku laika posmu?

Ir ieteicams katru nedēļu pārbaudīt ģeneratoru darbībā (10 – 15 min). Ja ģenerators netiks lietots ilgāku laika posmu, tad ir nepieciešams rīkoties saskaņā ar ražotāja izsniegto lietošanas instrukciju, jo ir ļoti svarīgi glabāt ģeneratoru, tam paredzētajā veidā. Pēc ilga glabāšanas posma, ģenerators ir jāsagatavo darbībai, ieteicams, piesaistot SIA „Energolukss” meistarus.

 

© 2018 Energolukss   Tel. +371 675 422 23   info@energolukss.lv